2012/11/11

Ręcznie haftowana biżuteria czy 'haft sutasz'?

Chciałabym ostatecznie stworzyć własną definicję metody w jakiej tworzę, w tym celu bardzo proszę Was o pomoc. Poniżej moja propozycja. Jeśli macie obiekcje na jej temat, będę wdzięczna jeśli się ze mną podzielicie. Jeśli ktoś nie chce na forum bloga w formie komentarza, zapraszam do kontaktu mejlowego (margita@margita.eu). Pełna dyskrecja i życzliwość gwarantowana :)
Wynika to z mojej potrzeby uporządkowania tej sprawy, szczerze nie zgadzam się z formą "haft sutasz", uważam że to stwierdzenie oszukuje odbiorce. Kiedy wyjaśniam na czym polega szycie biżuterii z sutaszu, ludzie często mówią że myśleli że sutasz to jakaś specjalna metoda haftu. A to przecież materiał, nie metoda. Zgodzicie się że technika ta jest szyciem...więc "hand embroidered jewelry" pasuje prawie idealnie moim zdaniem, można by to rozumieć po prostu jako ręcznie haftowana/szyta biżuteria.  Możemy spierać się o słowo haftowana i szyta. Można używać tego i tego, bo w pewnym momencie zszywa się sznurki a w innym naszywa się na to jakieś elementy i to już jest haft...najczęściej koralikowy - ale jednak ;) haha :P
Następnie "haft sutasz" jako potoczna nazwa...no nie wiem, macie jakieś argumenty na tę nazwę? Jakieś oprócz tego że wielu już dało się na nią "nabrać" i że pewnie sporo osób się po prostu przyzwyczaiło, nie zastanawiali się i po prostu nie interesowali się głębiej ?

Uwaga! Moje słowa w tym poście nie mają złych intencji, nikogo nie chcę obrażać, szanuję każdego kto używa jakiejkolwiek innej nazwy techniki tej biżuterii. Nie zgadzam się z nią i szanuję. Bardzo proszę o argumenty, ponieważ być może o czymś nie wiem :)

Oto jak bym wstępnie opisała tę technikę własnymi słowami :

Moją pierwszą inspiratorką była oczywiście Dori Csengeri, której kunszt i wyczucie proporcji, osiągnięcia i uznania, wytrwałość i mądrość - podziwiam.
Technikę w jakiej tworzę biżuterię, wzorem izraelskiej projektantki nazywam haftem ręcznym, szyciem biżuterii z sutaszu, czasem haftem sutaszowym. Polega on na zszywaniu poszczególnych sznureczków o nazwie sutasz i łączenia ich z kamieniami. Używam także haftu koralikowego, aby naszyć lub wszyć drobniutkie koraliki japońskie Miyuki. Zdarza się także że korzystam ze splotów makramu.
Sutasz (także: Russian Braid) to sznurek upleciony z włókien jedwabiu wiskozowego na kształt kłosa (warkocza). Do tworzenia sutaszu używa się najczęściej wiskozy. Wiskoza to najprościej mówiąc jedwab stworzony przez człowieka. Formowanie włókna odbywa się w sposób analogiczny do wytwarzanego przez gąsienice motyla nocnego jedwabiu naturalnego.